Historie objektu
V rámci opevňování hranic došlo k výstavbě objektů i na Kralicku, kde se čekal nápor německých jednotek směrem na jih. V okolí města Králíky bylo vybudováno hned několik typů opevnění. Jednalo se o lehké objekty, dělostřelecké tvrze a také pěchotní sruby. Jedním z nich je i objekt K-S 8 „U nádraží“. Výstavba tohoto objektu byla zahájena v roce 1936 a za zářijové mobilizace československé branné moci roku 1938 byl plně připraven k boji.
Pěchotní srub K – S 8 je oboustranný třízvonový dvoukřídlý objekt, vybudovaný ve II. stupni odolnosti v rámci 1. stavebního podúseku ŽSV III Králíky. Betonáž proběhla ve dnech 29. září až 5. října 1936 a na jeho stavbu se spotřebovalo 1 580 m3 betonu. Osádku objektu mělo tvořit 34 mužů. Srub se stal spolu s několika dalšími objekty na Králicku cílem a součástí rozsáhlého zkušebního programu řízeného na podzim roku 1940 německým OKH.
Okupace tak zanechala na všech částech objektu množství stop po zkušebním postřelování, došlo k vytržení jednoho pancéřového zvonu. O likvidaci druhého zvonu a kopule se postaral n. p. Kovošrot v 50. letech minulého století. Postřelování, trhací práce, činnost povětrnostních vlivů i početných nenechavců způsobily i díky dobře dostupné poloze srubu silnou devastaci objektu. Naštěstí nedošlo k vytržení střílen hlavních zbraní a tak se pěchotní srub K – S 8 mohl zařadit mezi ty lépe dochované těžké objekty v úseku ŽSV III.
O Expozici
Poněkud netradičně pojaté expozice jistě příjemně překvapí většinu návštěvníků. Ti zde mohou zhlédnout malou expozici věnovanou čs. opevnění a čs. armádě v roce 1938, expozici věnovanou nacistické podzemní továrně Richard a koncentračnímu táboru Litoměřice, památník bitvy o Dukelský průsmyk, rozsáhlou sbírku ochranných masek a oděvů, rozsáhlou sbírku delaborované munice.
Některé části objektu jsou postupně rekonstruovány do původní podoby, včetně části jejich výbavy. Za pozornost stojí především pravá střelecká místnost srubu, která naznačuje stav z roku 1938, nebo také strojovna objektu. Členové Klubu přátel armády prohlídku expozice doplňují výkladem. Na pravé straně objektu již proběhlo restaurování odstřelem zvonu poničeného krycího křídla a osazení makety pancéřového zvonu. U objektu lze zhlédnout ukázky některých typů překážek proti pěchotě a tankům. Unikátní záležitost představuje zdařilá replika protitankového kanónu vz. 36, která je umístěna v pravé střelecké místnosti.
V interiéru i exteriéru objektu jsou pečlivě zachovávány stopy postřelování, včetně jejich popisu, provedeného při vyhodnocování zásahů za okupace německými odborníky. Ve vstupní chodbě je instalována pamětní deska generálmajoru in memoriam Bohumilu Boreckému, veliteli hraničářského pluku 6, jenž zahynul v 50. letech minulého století v sovětském gulagu.